Czy motywacja zewnętrzna jest dobra czy zła?

Istnieją dwa główne rodzaje motywacji - wewnętrzna i zewnętrzna.

Możesz pomyśleć, że konkretny typ nie ma znaczenia tak długo, jak długo jesteś zmotywowany do zrobienia czegoś, ale na wiele sposobów, powód, dla którego jesteś zmotywowany jest równie ważny. Na przykład, jeśli masz motywację do unikania czegoś, ponieważ boisz się tego, co ktoś o tobie pomyśli lub jak ktoś może cię ocenić, to nie jest to najzdrowszy z powodów do motywacji!

Zdrowym powodem byłoby unikanie tego, ponieważ wiesz, że to, czego unikasz, jest niezdrowe dla ciebie lub może wpłynąć na kogoś innego w szkodliwy sposób.

Kiedy jesteś zmotywowany do zrobienia czegoś lub uniknięcia czegoś z powodu zewnętrznych wpływów, np. rzeczy lub ludzi, nazywamy to motywacją zewnętrzną.

Sprawdź tę infografikę, która przeciwstawia sobie motywację wewnętrzną i zewnętrzną, a także przedstawia mniej znany typ - motywację uzależnienia.

Źródło - https://nl.venngage.com/templates/infographics/types-of-motivation-comparison-infographic-b5e1a049-17c3-4bcd-b2f5-e1cace4301a9

Podczas gdy motywacja zewnętrzna nie jest zła sama w sobie, lepiej jest próbować promować metody wewnętrzne, jeśli to tylko możliwe. Powodem jest to, że kiedy jesteś zmotywowany w sposób wewnętrzny, robisz coś dla radości z tego, co robisz, co oznacza, że po drodze zwiększasz swoje szczęście i pewność siebie. W miejscu pracy jest to równie ważne jak wydajność!

Czy na pewno wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu zmotywowani przez nagrody zewnętrzne?

Oczywiście. Jeśli spojrzysz na motywację wewnętrzną i zewnętrzną w miejscu pracy, największym czynnikiem zewnętrznym, który jako pierwszy przyjdzie Ci do głowy, są pieniądze.

Idziemy do pracy dla pieniędzy. To takie proste. Jasne, idziemy, ponieważ lubimy pracę, którą wykonujemy, lubimy spędzać czas z naszymi kolegami, jesteśmy pasjonatami sprawy i chcemy coś zmienić, ale jest bardzo mało prawdopodobne, że kontynuowalibyśmy pracę, gdyby nie było w niej żadnych korzyści finansowych na koniec miesiąca.

Potrzebujemy pieniędzy, aby żyć. Kiedy firma oferuje nadgodziny dla tych, którzy siedzą na swoich krzesłach biurowych i oferuje czas i pół dla godzin weekendowych, wiele osób skorzysta z oferty. Powodem jest to, że są one motywowane przez pieniądze w ten sposób, być może dlatego, że Boże Narodzenie jest na horyzoncie i potrzebują dodatkowej gotówki, są one zaoszczędzić na coś, lub po prostu dlatego, że trochę dodatkowych pieniędzy nigdy nie jest zła rzecz. ?

W ten sposób nie można powiedzieć, że motywacja zewnątrzpochodna jest gorsza od wewnątrzpochodnej, ponieważ jest tak powszechna.

Innym przykładem motywacji zewnętrznej w miejscu pracy jest pochwała.

Każdy chce usłyszeć "dziękuję, zrobiłeś naprawdę dobrze", bo to sprawia, że czujemy się dobrze. Jeśli masz motywację do wymyślania nowych pomysłów przy stołach w sali konferencyjnej, ponieważ chcesz, aby twój menedżer cię zauważył i powiedział ci, jak dobrze to zrobiłeś, być może dlatego, że masz oko na awans w przyszłości, jesteś zmotywowany zewnętrznie.

Czy to jest złe? Nie. Czy jest to egoistyczne? Nie bardzo. Jesteś zmotywowany w kierunku większego obrazu, czyli awansu, i w rezultacie potrzebujesz być zauważony, i potrzebujesz, aby twój kierownik widział, że dobrze sobie radzisz. Jest to część psychologii miejsca pracy, ale jednocześnie pozwala nam osiągnąć punkt końcowy, do którego chcemy się dostać.

Jeśli robisz coś, ponieważ próbujesz uzyskać przewagę nad kolegą, być może dlatego, że jesteś zaangażowany w jakiś konflikt biurowy, to jest to niezdrowy rodzaj motywacji i w takim przypadku musisz się zatrzymać i zająć się swoimi powodami i działaniami.

Jedyną negatywną stroną motywacji zewnątrzpochodnej jest to, że czasami zmuszamy się do robienia czegoś, co nie sprawia nam przyjemności lub czego tak naprawdę nie chcemy robić, ponieważ chcemy być zauważeni lub chcemy nagród finansowych lub innych. W takim przypadku tak naprawdę nie dodajesz dodatkowej wartości do swojego życia, a jedynie popychasz siebie w celu osiągnięcia zysków.

Tak więc, podczas gdy motywacja w miejscu pracy jest dobra w każdej postaci, zawsze warto spróbować wypracować swoje powody do motywacji. Robiąc to, możesz mieć pewność, że jesteś zmotywowany z właściwych powodów, powodów, które przynoszą Ci radość i szczęście przez cały czas spędzony w biurze.