Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

Jeśli na krześle biurowym spędzamy wiele godzin w ciągu dnia, to bardzo szybko zauważymy jak ogromne znaczenie dla naszego organizmu takie krzesło ma.

fotel biurowyJeśli fotel będzie niewygodny może się okazać, że będziemy się denerwować i przez to nie będziemy w stanie pracować wydajnie. Z tego też powodu po pewnym czasie zaczną się pojawiać bóle pleców, kręgosłupa i karku a za nimi przyjdzie zdenerwowanie. Jeśli już mamy odpowiedni fotel, należy także zastanowić się nad tym, jak taki fotel idealnie ustawić do swojej sylwetki. Mamy dla Was kilka zasad, które warto brać pod uwagę.

Wysokość fotela

Tutaj mamy prostą zasadę: nogi muszą swobodnie opierać się na podłodze a kolano ma być lekko rozwarte, tak by nie było blokowania przepływu krwi. Między udem a podudziem musi być kąt prosty.

Regulacja podłokietników

Musimy siadać jak najbliżej biurka, ale tak by było nam wygodnie. Łokcie powinny tworzyć kąt 90 stopni i w ten sposób trzeba regulować wysokość krzesełka. Podłokietniki muszą przesuwać się horyzontalnie i trzeba je dopasować do odległości względem biurka. Ramiona w czasie siedzenia powinny być oparte na podłokietnikach i pozwalać na redukowanie obciążeń kręgosłupa.

Wyprofilowane oparcie

Plecy powinny być oparte na fotelu minimum do wysokości łopatek. W niektórych krzesłach mamy wysokość regulowaną, jeśli chodzi o oparcie lędźwi. W każdej pozycji to oparcie musi wspierać ten odcinek kręgosłupa.

Głębokość krzesła

Musimy zawsze sprawdzać, czy głębokość krzesła będzie odpowiednia. Pośladki muszą się znajdować z tyłu krzesła. Warto ustawiać tak fotel, by dało się przybliżać oparcie do siedziska.

Regulacja zagłówków

krzesło biuroweZagłówki, jeśli będą dobrze ustawione będą oparciem dla szyi. Dzięki temu mięśnie karku będą mogły się rozluźnić i nieco odpocząć. Trzeba w tym względzie dopasować zagłówki do wysokości osoby, która siada na fotelu.

Twardość fotela

Trzeba starać się o szukanie fotela, który będzie dopasowywał się do kształtu ciała a jednocześnie sprawi, że będzie odpowiednia wymiana powietrza.

Dobry fotel to obecnie podstawa do efektywnej pracy. Najważniejsze jest przygotowanie takiej regulacji, która będzie do danego pracownika dobrze dopasowana.

Być może zainteresuje Cię...

Fotel biurowy OFFICE PRODUCTS Cre czarny 613,10 PLN Zobacz
Fotel biurowy OFFICE PRODUCTS Rhod czarny 605,98 PLN Zobacz
Fotel biurowy OFFICE PRODUCTS Majorca czarny 563,05 PLN Zobacz