Powody, dla których warto spróbować freelancingu

Czy myślałeś kiedyś o zmianie kierunku kariery zawodowej?

Nie mówimy tu o awansie czy zupełnie nowej pracy, ale o pracy w zupełnie inny sposób, być może nawet o założeniu własnej firmy.

Mówiąc prościej, czy myślałeś o spróbowaniu pracy jako freelancer?

W dzisiejszych czasach wiele firm zleca zadania freelancerom, co pozwala im wykorzystać wysokiej jakości umiejętności zawodowe bez konieczności zatrudniania stałych pracowników, płacenia im wynagrodzenia za czas urlopu, choroby i innych kosztów ogólnych. Z punktu widzenia freelancera jednakelastyczny sposób pracy, możliwość wyboru pracy i swoboda pracy z dowolnego miejsca na świecie.

Wiele osób obawia się idei freelancingu, po prostu ze względu na nieprzewidywalny charakter tego, czy praca będzie regularnie przychodziła na twoją drogę, czy nie. Jeśli jednak zbudujesz swój biznes freelancerski od podstaw, możesz zgromadzić niewielką pulę stałych klientów, którzy zapewnią ci komfort pracy. Możliwe jest nawet freelancingowanie w wolnym czasie, podczas gdy pracujesz na etacie przy biurku!

Najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jeśli zamierzasz spróbować freelancingu, jest kwestia podatków. Będziesz musiał zarejestrować się w HMRC jako osoba samozatrudniona, nawet jeśli nadal pracujesz w swoim stałym miejscu zatrudnienia. Oznacza to, że na koniec roku podatkowego trzeba będzie wypełnić formularz self-assessment i zapłacić należny podatek od zarobków freelancera. To, ile zapłacisz, zależy od ilości wykonanej pracy, ale i tak będziesz mieć z tego zysk!

Pomijając ogólne wyjaśnienie freelancingu, dlaczego powinieneś pomyśleć o wypróbowaniu go dla siebie, a może o zatrudnieniu freelancera w swojej firmie?

Powody, dla których dla Samodzielne wykonywanie wolnego zawodu

  • Elastyczny sposób pracy, który pozwala Ci wybrać zadania, które wykonujesz i godziny pracy
  • Wspaniała równowaga między życiem domowym i zawodowym, którą sam tworzysz
  • Możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie lub z domu, jeśli wolisz. Możesz z łatwością urządzić domowe biuro z wysokiej jakości, designerskimi krzesłami biurowymi!
  • Możliwość budowania biznesu w tempie, które Ci odpowiada
  • Możesz skoncentrować się na umiejętnościach, które lubisz, co oznacza, że nie musisz wykonywać zadań, które Cię nie interesują
  • Sam ustalasz opłatę za swój czas, co pozwala Ci dobrze zarabiać na życie

Powody, dla których warto zatrudnić freelancerów

  • Możesz wykorzystać wysoko wyspecjalizowane umiejętności za niższą cenę, niż gdybyś zatrudnił kogoś na etat. Dzięki tym specjalistycznym umiejętnościom zadanie zostanie wykonane na wyższym poziomie.
  • Nie trzeba kupować krzeseł biurowych ani innych mebli, ponieważ freelancer będzie pracował zdalnie, a nie w Twoim biurze.
  • Nie trzeba płacić wynagrodzenia za czas choroby lub urlopu, nie ma też dodatkowych kosztów ogólnych, co pozwala zaoszczędzić pieniądze.
  • Uwalniasz obecnych pracowników, aby mogli skoncentrować się na innych zadaniach, zlecając im duże i trudne zadania, które w przeciwnym razie wpłynęłyby na wydajność pracy.

Jak widać, jest kilka powodów, dla których warto pomyśleć o freelancingu, zarówno z punktu widzenia rozwoju własnej kariery, jak i z punktu widzenia biznesu.

Wypróbowanie freelancingu na początek to dobry sposób, by przekonać się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z początkową nieprzewidywalnością, jeśli chodzi o przebieg pracy, ale po rozpoczęciu działalności i nawiązaniu kontaktu z klientami, z którymi można współpracować przez dłuższy czas, cała sytuacja stanie się o wiele łatwiejsza. Łatwo jest też urządzić domowe biuro, jeśli się chce, a do dyspozycji ma się tanie biurka i inne meble.

Wielu freelancerów uważa, że może pracować mniej Po ugruntowaniu swojej pozycji w danej dziedzinie przekonuje się, że w ten sposób może pracować mniej godzin i zarabiać więcej pieniędzy. Firmy mogą również zaoszczędzić pieniądze i wykorzystać wysoko wyspecjalizowane umiejętności, po prostu zwracając się do wykwalifikowanych i doświadczonych freelancerów.