Wyposażenie medyczne, czyli jakie meble biurowe wybrać do przychodni?

recepcja

Szare i smutne poczekalnie, puste i przerażająco białe lekarskie gabinety powoli odchodzą w zapomnienie. Bo przecież nawet placówki medyczne mogą być przytulne i kolorowe. Przestrzenie, które znamy z przeszłości raczej nie należą do najcieplejszych i najbardziej przyjaznych. Oczywiście wizyta u lekarza bardzo często wiąże się ze stresem oraz negatywnymi emocjami. Tym bardziej należy zadbać o stworzenie odpowiedniego wnętrza, wykorzystać psychologię koloru i sprawić, aby przebywanie w punktach medycznych nie kojarzyło się tylko i wyłącznie ze stresem.

Lady recepcyjne, które tworzą atmosferę prywatności

Recepcja w placówkach medycznych to przede wszystkim miejsce rejestracji pacjentów. W związku z tym niezbędnym meblem biurowym okazuje się lada. Bardzo ważne jest, aby była schludna i czysta. Myśląc o punkcie do rejestracji bardzo często mamy przed oczami szybę, która oddziela pacjentów i osobę przyjmującą zgłoszenie. Dodatkowo długa kolejka powoduje brak intymności oraz prywatności, choćby podczas podawania swoich danych. A można to wszystko zaplanować inaczej!

Lada recepcyjna w szpitalu, czy przychodni nie musi być smutna. Warto postawić na nowoczesne rozwiązania, stylowe drewniane meble lub szklane i podświetlane lady. Wybór jest na prawdę ogromny. Możesz także zdecydować się na żywy i energiczny kolor. Ważnym elementem okazuje się brak szyby oddzielającej recepcję od pacjentów, co dodaje wrażenia intymności i poufności. Dodatkowo można wprowadzić linię, która będzie wskazywała pacjentom stojącym w kolejce odległość od osoby podającej swoje informacje. Można także pójść o krok dalej i wykorzystać panele oraz budki akustyczne.

A z drugiej strony... wygoda

Należy również spojrzeć na drugą stronę lady recepcyjnej. Wygoda pracownika recepcji jest niezwykle ważna. Wybierając ladę należy zwrócić uwagę na jej możliwości i ilość miejsca. Najlepiej, aby pozwalała na swobodne wykonywanie ruchów i nie ograniczała kontaktu z pacjentem, była otwarta. Odpowiednia jej wysokość to jeszcze nie wszystko. Duże znaczenie ma także krzesło biurowe ergonomiczne, które ułatwia pracę i wielokrotne podnoszenie się. Powinno więc mieć odpowiednią amortyzację.

Równie ważnym meblem do biura, który powinien się znaleźć obok recepcji jest odpowiednia szafa biurowa. W placówkach medycznych przechowuje się wiele kart pacjentów i ważnych informacji. Niezbędne zatem są szafy metalowe, które zabezpieczają dokumenty przed zniszczeniem, uszkodzeniem a także wykradnięciem danych. Solidne zamknięcie i staranne wykonanie gwarantują bezpieczeństwo. W recepcji doskonale sprawdzą się nowoczesne meble biurowe, szafy drewniane lub przeszklone oraz dekoracje, takie jak kwiaty i zegary. Wszystko musi dać wrażenie przytulnego, spokojnego i bezpiecznego wnętrza.

Lekarskie meble gabinetowe

Gabinet lekarza poniekąd przypomina standardowy biurowy pokój. Znajdziemy tam przecież typowe meble biurowe. Z drugiej strony znajdują się tam meble specjalistyczne, zarezerwowane wyłącznie dla tej branży. To między innymi przeszklone i zamykane witryny na leki, fotele i leżanki do badań oraz zabiegów, czy blaty z umywalkami. Różnicę między nimi stanowią wymagania dotyczące ścieralności, łatwości w utrzymaniu czystości oraz odporność na działanie detergentów i środków chemicznych.

W lekarskim gabinecie znajdziemy duże biurko, krzesła biurowe dla lekarza oraz dla pacjenta, mnóstwo akcesoriów biurowych, szafy i komody, czyli to wszystko, co w normalnym biurze. Meble gabinetowe do firmy oraz do placówki medycznej mogą więc pochodzić z tego samego źródła. Jednak zastosowane materiały muszą być najwyższej jakości i pozwolić zachować sterylną czystość, która jest niezwykle istotna w takim miejscu.

Poczekalnia pełna wdzięku

Nikt nie lubi czekać w długich kolejkach. Kilka krzeseł ustawionych na korytarzu, które kojarzymy z nienowoczesnymi placówkami medycznymi zdecydowanie nie umila tego czasu. Współczesne poczekalnie powinny być praktyczne i przyjazne. Dobrze jest więc wykorzystać energetyczne barwy, które napawają optymizmem i pobudzają. Nie trzeba od razu instalować telewizora, który zabawi oczekujących pacjentów. Warto jednak zaopatrzyć się w branżowe czasopisma, ulotki edukacyjne i interesujące treści, które umilą czas oczekującym.

Najistotniejsza jest jednak wygoda. Najlepsze okazują się krzesła konferencyjne, które są niezwykle komfortowe. Miękkie obicie zawsze będzie wygodniejsze od twardego plastiku. Czasem w poczekalni spędza się wiele godzin, dlatego wybór krzeseł powinien być na prawdę rozsądny. Trzeba także pamiętać, aby zapewnić chociaż minimalne poczucie prywatności i pozostawić odstępy między krzesłami. W poczekalni sprawdzi się także stół biurowy, przy którym można usiąść i w spokoju wypełnić kartę pacjenta lub wypić szklankę wody.

Siła koloru w wyposażeniu placówek medycznych

Zamiast smutnych i pustych przestrzeni warto postawić na intensywny kolor. Co prawda wnętrza szpitali, klinik i przychodni powinny być czyste i sterylne, jednak dominująca biel może się okazać przytłaczająca. W dobrze wykonanym projekcie stanie się elegancka, jednak wszystko trzeba zrobić z głową. Połączenie jej na przykład z drewnianą ladą recepcyjną, stworzy przyjazne wnętrze. Można jednak "zaszaleć" i wybrać energiczne kolory.

Dużą popularnością cieszą się pomarańcze, żywe zielenie i słoneczne żółcie. Ale modne są również szarości, beże i brązy uzupełnione dynamicznymi dodatkami. W stonowanej poczekalni doskonale odnajdą się kolorowe fotele biurowe. A może warto postawić na barwne sprzęty specjalistyczne w gabinetach lekarskich? Możesz także zdecydować się na ciekawe motywy i materiały. Zainwestuj w wyjątkową fototapetę. Wybierz na przykład krajobraz przedstawiający drzewa i las - natura działa kojąco i uspokaja nerwy, co zapewne bardzo przyda się w poczekalni.