Przepracowanie czy już wypalenie?
Zastanawiasz się, czy to już wypalenie zawodowe. Zapoznaj się z listą najczęstszych objawów i odpowiedz sobie na to pytanie samodzielnie.
Masz dość innych ludzi
Przestały cieszyć Cię codzienne spotkania z klientami? Masz już dość codziennej pracy z Twoimi znajomymi? Przeszkadzają Ci nawet meble biurowe? To oznacza, że coś dzieje się z Tobą. Nie lekceważ tego, ponieważ mogą być to pierwsze symptomy wypalenia. Zanim staniesz się jeszcze bardziej drażliwy, już dziś zafunduj sobie urlop od codziennych obowiązków. To pomoże Ci zebrać siły i znaleźć energię do pracy. Nie czekaj zanim dopadnie Cię wypalenie zawodowe. Poznaj wyznaczniki tego stanu. Dowiedz się więcej już teraz.
Czujesz niechęć do wykonywania obowiązków
Nieważne czy chodzi o przeniesienie takich elementów wyposażenia jak stół biurowy czy o pracę przy komputerze. Masz dość i już. Dobrze Cię rozumiemy, czasem każdy z nas może czuć się przemęczony, ale miej świadomość, że codzienne wymigiwanie się ze swoich obowiązków jest niewłaściwe. Pomyśl o urlopie i zacznij zajmować się wykonywaniem swojej pracy w sposób efektywny.
Masz trudność z przyjęciem krytyki
Zauważyłeś, że sprawia Ci problem przyjmowanie krytyki? Być może ktoś po raz kolejny wyprowadził Cię z równowagi i nie wiesz, co z tym zrobić? Zastanów się, czy to nie kolejny objaw wypalenia zawodowego. Jeśli nie radzisz sobie z przyjmowaniem najdrobniejszych słów konstruktywnej krytyki, np., że Twój stół biurowy jest zakurzony i warto byłoby go wymyć nim zaprosisz klienta na spotkanie, to oznacza, że coś się dzieje. Nie lekceważ nawet najdrobniejszych objawów przepracowania.
Odczuwasz ciągłe zmęczenie
Za nic nie możesz się zrelaksować? Sen nie pomaga? Ćwiczenia relaksacyjne wykonywane na fotelu biurowym czy z użyciem mebli biurowych nie pomagają? Masz problem z odpoczynkiem? Nawet proste czynności sprawiają Ci problem? To oznacza, że możesz być zagrożony wypaleniem zawodowym. Nie czekaj i już teraz udaj się na zasłużony odpoczynek. Nie nadwyrężaj swoich nerwów i zrezygnuj z kilkunastogodzinnej pracy.
Nic nie sprawia Ci przyjemności
Jeśli nic nie daje Ci radości, a sukcesy nie są źródłem przyjemności, a Ty sam się zastanawiasz, czy Twoje działania mają jakikolwiek sens, to powinieneś być bardzo czujny. Może to bowiem oznaczać, że jesteś wypalony zawodowo. Nie lekceważ tego objawu.
Wypalenie zawodowe - co zrobić?
Jeśli któryś z powyższych objawów dotyka Ciebie, już dziś wprowadź konieczne zmiany do swojego życia. Przede wszystkim zastanów się, czy praca, którą wykonujesz przynosi Ci zadowolenie i szczęście. Jeśli odpowiedź będzie przecząca, pomyśl o zmianie swojej pracy na inną. Być może powiew nowości i zmiana branży będzie dla Ciebie dobrym krokiem. Pomyśl o tym, co interesuje i spróbuj rozwijać to hobby. Jeśli jeszcze nie masz na siebie pomysłu, daj sobie czas i odpocznij od codzienności na przykład na wakacjach. Krótki - chociaż jednodniowy - lub trochę dłuższy odpoczynek dobrze Ci zrobią. Nie zapominaj również o odpowiedniej dawce snu, dzięki której nabierzesz sił do codziennej pracy. Popracuj również nad relacją ze znajomymi oraz rodziną. Pomyśl, czy aby nie brakuje Ci obecności drugiego człowieka. Poszukaj sensu w drobnych sprawach. Dzięki temu Twoje życie zawodowe narodzi się na nowo, a Ty odzyskasz sens życia.